Kas koroona on mõjutanud Tartu kinnisvaraturgu?
Lumen KinnisvarabürooBlogiKas koroona on mõjutanud Tartu kinnisvaraturgu?
Võtsime kinnisvaratehingute väljavõtte 2019 aasta märtsist-augustini ja sama tegime ka 2020 aasta kohta. Vaadates tehingute arvu, siis 2019. aastal tehti Tartu linnas kokku ca 1110 korteriomandi ostu-müügitehingut ja 2020 aasta samal ajal tehti kokku 860 tehingut korteriomanditega. Sellest on ka näha, et langus on olnud ca 29%. Kas sellest võime järeldada, et koroona on halvasti mõjunud Tartu kinnisvaraturule? Kindlasti mitte. 2019. aastal oli Tartu korteriomandi keskmine m2 hind ca 1497€ ja 2020 aastal 1587€. Millest saame järeldada, et tehingu hinnad on tõusnud ca 6%.
Miks ikkagi tehingu aktiivsus on langenud ca 29%?
Siin tuleb kindlasti vaadata, millistes asukohtades said valmis 2019. aasta arendused ja millises mahus uusi kortereid juurde tekkis. Väga hästi tulevad esile neli linnaosa Tartus, kus korteriomandite tehingute arv langes väga suurel määral. Ränilinnas müüdi 2019. aastal 130 korterit ja 2020. aastal sama ajaga müüdi 9 korterit. Siin on selgelt näha, et Laseri ja Kristalli tänava arendused on 2019 aasta numbreid väga suurel määral mõjutanud. Jaamamõisa tehingute arvu mõjutas suuresti Oksa tänavale arendatud projekt, Lumina Kodud. Kesklinna piirkonna korteriomandi tehingute arvule aitas 2019. aastal kaasa Riia Kvartali arendus.
Millises piirkonnas korterite müük tõusis 2020. aasta märtsist – augustini?
Siin saame välja tuua Supilinna, Annelinna, Karlova ja Raadi-Kruusamäe. Taaskord on määravaks asjaoluks see, et Supilinnas käib hetkel päris mitmeid arendusprojekte. Sama saame öelda Annelinna kohta, kus hetkel on töös Linnupargi arenduse ehitus ja müük.
Millises piirkonnas tõusid korterite m2 hinnad?
Enamus linnaosades 2020. aastal m2 hinnad tõusid. Kõige suurem tõus on olnud Annelinnas, kus m2 hind tõusis käesoleval aastal ca 20%. Annelinna piirkonna hinnatõusule on kaasa aidanud Linnupargi arendus. Samamoodi on tõusnud ka Supilinna m2 hind tänu arenduste müügile. Kõige rohkem on langenud Ülejõe -10% ja Jaamamõisa -15% piirkonna m2 hinnad. Languse üheks põhjuseks saab tuua välja selle, et 2019. aastal müüdi nendes piirkondades suuremas mahus uusarendusi.
Kuidas pangad koroonasse suhtuvad või suhtusid?
Pankade osas oli näha seda, et laenu ei väljastatud inimestele kes said riiklikku palgatoetust. See periood, mil ei antud klientidele laenu, oli 2 kuud. Kindlasti tuleb ka mainida, et kõik pangad seda ei kasutanud. Eestimaised pangad suhtusid oma klientidesse natukene leebemalt.
Kokkuvõtlikult saame öelda, et koroona Tartu kinnisvaraturule hetkel veel mingit drastilist mõju pole avaldanud. Tehingute arvu langus on olnud, kuid samas on näha, et hinnad on tõusnud. Praegu turul tegutsedes on näha, et inimesed, kes ostavad endale oma esimest kodu, siis nemad ikkagi ostavad ja samuti ostavad need, kes on erinevatel põhjustel kolimas Tartusse. Hetkel on seisak nendel, kes tahaksid nii-öelda vanema korteri uuema vastu vahetada, ehk hetkel ei osata inimesed korterit sellepärast, et lihtsalt paremasse ja uuemasse kolida, vaid tehingud toimuvad suuresti vajaduspõhiselt. Olgu selleks põhjuseks siis pere suurenemine või muudel elulistel põhjustel Tartu kolimine.