Keidy Nael jagab kogemust, kuidas säästa elektrit?
Lumen KinnisvarabürooBlogiKeidy Nael jagab kogemust, kuidas säästa elektrit?
Mis on hetkel kõige aktuaalsem teema? Muidugi, kuidas hoida kokku elektrit. Toon siia mõned näited ehk leiad endagi jaoks mõne kasuliku vihje, kust alustada energiasäästlikku tegutsemist!
Viimaste kümnendite jooksul on elektritarbimine kodumajapidamistes kordades tõusnud, sest ka elektriseadmete hulk meie kodudes on oluliselt kasvanud. Pea igas kodus leidub täna vähemalt üks digiboks, ruuter, arvuti, veekeetja ja palju teisi elektriseadmeid.
Kuidas säästa elektrit? Energiat on lihtsate nippide abil võimalik kokku hoida igas majapidamises. Enamik energiasäästulahendusi on sama lihtsad kui jalgrattasõit ning võivad väiksema arve tuua juba järgmisel kuul. Säästa on võimalik kõigil, sõltumata sellest, kui suur on igakuine elektriarve.
- Kõige esimeseks sammuks on oma kodune energiatarbimine kontrolli alla saada ning võtta suund säästmise poole – selleks on vaja energiaauditit. Sellist teenust pakuvad mitmed ettevõtted, mis mõõdavad ja kaardistavad kodust energiatarbimist.
- Kontrolli, et sinu seadmed niisama voolu ei neelaks. Kodusest elektrikasutusest kulub keskmiselt 5–10% seadmetele, mis ei tee kasulikku tööd, vaid on jäetud ooterežiimile, näiteks monitorid, telerid, digiboksid.
- Alusta suurimate energiatarbijate väljaselgitamisest ja vaata, kas saad nende kasutamist vähendada.
- Kui keegi kasutab veel vanu hõõgpirne, tuleks need kiiresti välja vahetada, sest hõõgpirnid võtavad umbes kümme korda rohkem elektrit kui uued LED pirnid. Viimased muudavad valguseks peaaegu kogu tarbitava elektri, samas kui hõõgpirnid suudavad valgust toota vaid viiendikust elektrist, ülejäänu muutub soojuseks. Toast lahkudes kustuta kõik tuled.
- Väga kasulik leiutis on dimmer. See võimaldab reguleerida iga valgusti valgustatuse astet.
- Järgmisena võiks üle vaadata kodutehnika, sest ehkki nende masinate elektritarbimine on väiksem, võib ka seal ette tulla halbu üllatusi, millest omanik pole teadlik. Tihtilugu on poes müüdav kõige odavam toode elektriarvel suur laiutaja. On olemas umbes 10 euro ringis maksvad pistikusse pandavad mõõtmisseadmed, mis näitavad, kui palju üks või teine kodumasin elektrit tarbib.
- Ka nõudepesumasin on pigem hea investeering, sest vee- ja elektrikulu on oluliselt väiksem, kui nõusid käsitsi pesta.
- Selleks, et tolmuimeja ei hakkaks võrgust rohkem energiat eraldama kui peaks, tuleb see regulaarselt ja õigeaegselt puhastada kogunenud tolmukihtidest, vastasel juhul tarbib tolmuimeja 15–20% rohkem elektrit. Ja samuti ära lülita tolmuimejat liiga tihti sisse ja välja – see on tolmu imemise puhul suurim energiakulu.
- Võimalusel lülita väiksemas ruumis põrandaküte sisse alles siis, kui ruumi on tarvis kasutada (nt vannituba).
- Pane pesumasin nii täis kui võimalik ja kui on võimalus, siis kuivati asemel kuivata pesu õues. Talvel on seevastu jällegi hea kuivatada pesu toas, nii saad toas õhuniiskust suurendada.
- Kuidas aga söögi valmistamisel elektrienergiat kokku hoida? Ahi ja pliit on nii väiksed tarbijad, et nendelt kokku hoidmine ei anna suurt efekti. Kellel on kodus puupliit, võib muidugi sellel süüa teha.
- Kui on võimalik, siis vaheta vana lauaarvuti uuema sülearvuti vastu välja.
- Väldi nutiseadmete üleöö laadimist. Nutiseadmed laevad end täis kõigest mõne tunniga. Kui jätta täislaetud nutiseade laadijaga ühendatuks, kulub energiat ja lüheneb aku eluiga.
- Planeeri kodutööd tipptunnivälisele ajale. Üldiselt on elektritariif öösiti või keset päeva tunduvalt soodsam, sest tavaliselt on hinnad kõige kallimad hommikul kella 07-10 ja õhtul 17-21 ajal. Kui sinu pesumasinal või nõudepesumasinal on olemas taimer, siis ajasta tegevused sellesse perioodi, mil elektritariif on soodsam. Börsihindasid on väga hea jälgida Eesti Energia mobiilirakendusest.
- Paigalda päikesepaneelid. Kui kodu ja selles kasutusel olevad seadmed on juba energiatõhusad või on plaanis kodu renoveerimine ette võtta, tasub mõelda ka päikesepaneelide paigaldamisele. Ka kriisiolukorras on hea teada, et vajadusel on mõneks ajaks vajalik elekter omast käest võtta.
- Veebilehel elektrihind.ee on mugav lahendus, millega saab elektripakette võrrelda ning vajaduse korral ka vahetada, mis on mugav ja tasuta. Sealt näed ka hõlpsasti, millised ettevõtted pakuvad rohelist energiat, mis ei ole üllataval kombel ka kõige kallimad.