Kui palju teenib kinnisvaramaakler?

Lumen KinnisvarabürooBlogiKui palju teenib kinnisvaramaakler?

Kinnisvaramaakleri töökuulutustes on tihtipeale välja toodud neljakohaline palganumber ning kuldne fraas “võimalus kujundada oma sissetulekut”. Kuidas kujuneb kinnisvaramaaklerite palk? Kui palju teenib kinnisvaramaakler? Kinnisvaramaaklerite seas on tõesti inimesi, kelle ühe aasta sissetulek on sama suur kui mõne väiksema kinnisvarabüroo aastane sissetulek. Käesolevas artiklis selgitan, mida maaklerite palgasüsteem endas kujutab ning kui palju teenivad kinnisvaramaaklerid Eestis.

Kui palju teenib kinnisvaramaakler?

Kõige alustuseks on oluline aru saada, et kinnisvaramaakleritega palgast rääkimine toimub tihti maksueelselt. Kinnisvaramaaklerid on praktiliselt eraettevõtjad (eranditega, mõned bürood kasutavad täna töölepinguid), kes osutavad teenust kinnisvarabüroole. See tähendab, et kinnisvara müümisel tasumisele kuuluv vahendustasu laekub kinnisvarabüroole, mille järel jagatakse (tavaliselt) saadud summa kinnisvarabüroo ja kinnisvaramaakleri vahel ära. Igas büroos on kehtestatud vastav kord, kuidas maaklertasu jaguneb. Kõige kõrgem määr, millest mina kuulnud olen on 90% ning kõige madalam 30%. Tavaliselt on see 40% – 60%. Kui võtame keskmiseks 50%, siis see tähendab, et kui kinnisvaramaakler vahendab edukalt korteri, millelt teenitav vahendustasu on 4000€ + KM, teenib kinnisvaramaakler sellest 2000€ + KM. See 2000€ kantakse üle kinnisvaramaakleri ettevõttele, mille alt ta saab seda endale palgana välja maksta ning tasuda selle pealt vastavad maksud. NB! Tegemist pole mitte brutopalgaga, vaid palgafondiga, mis tähendab (vastavalt kalkulaator.ee/et/palgakalkulaator andmetele), et see on umbes võrdne 1220€ netopalgaga.

Kui palju teenivad tippmaaklerid Eestis?

Sellele on keeruline vastata, sest tegemist on mõnes mõttes saladusega. Kes natukene rohkem kinnisvaramaakleritega kokku on puutunud ning palgateemat arutanud, siis on tõenäosus kuulda, et nii mitmedki räägivad kuuekohalisest aastakäibest (ehk siis 100 000€ või rohkem). Samuti on võimalik kallimate kinnisvaratehingutega saada suuremaid vahendustasusid. Olen kokku puutunud maakleritega, kelle vahendustasu ühe kinnisvaraobjekti vahendamisel oli üle 20 000€. Siinkohal peab mõistma, et tegemist on pigem erandlike olukordadega ning enamus vahendustasusid jääb 10 000 piiresse ning väljaspool Harjumaad on ka sellest tunduvalt madalamad. Ja pange tähele, et tegemist on käibega, mitte palgaga. Võite palgakalkulaator käiku lasta ning vaadata, mis on kuupalk 10 000€ palgafondi puhul. Otsetee palgakalkulaatorini leiad SIIT.

Kui palk on nii hea, miks kinnisvarabürood otsivad alatasa kinnisvaramaaklereid?

Töö on kohati keeruline, kohati raske, kohati mõlemat. Suur osa kinnisvaramaaklereid ei saa põhipalka, mistõttu sõltub nende sissetulek edukatest tehingutest. Juhul, kui tehinguid ei tule paar kuud, pole ka sissetulekut paar kuud. Samas, kui tehinguid tuleb palju, on sissetulek ka väga hea. Stabiilsuse puudumine ning pingelised olukorrad. Austriaalia üks populaarseim kinnisvaramaaklerite koolitaja Tom Panos on öelnud, et kinnisvara on valdkond, kus 24 tunni jooksul võid leida ennast nii sügavas depressioonis kui ka eufooria tipust. Teine asi on, et tehingutsükkel on pikk. Mida see tähendab, on see, et hetkest, kui kuulutus läheb üles võib kuluda aasta või rohkem kuni õige huviline selle üles leiab. Millest elatub maakler sellel ajaperioodil? Loodetavasti leiavad tema teised objektid kiiremini ostjad. Kui teiste objektidega ka ei lähe, ootab ees nälg.

Võta meiega ühendust