Sügisel Tartusse ülikooli – üürida või osta?

Lumen KinnisvarabürooBlogiSügisel Tartusse ülikooli – üürida või osta?

Tartu linnas käivad parasjagu meeleolukad pidustused – äsja algas Tartu Ülikooli vilistlaste kokkutulek, kus oli näha ka hilistel õhtutundidel mitme erineva põlvkonna jagu inimesi Tartu tänavatel ning Emajõe kallastel jalutamas, lõbusaid seikasid jutustamas ning tudengipõlve mälestusi meenutamas. Juba kolme kuu pärast hakkavad vaikselt siia linna liikuma juba uued tegelased, kellel on samasuguseid lugusid pajatada aastate pärast. Kes on kaugemalt tulemas, peavad arvestama küll asjaoluga, et elukoht on ülikooli õpingute ajal üsna oluline. Võimalused on inimestel erinevaid, kuid nii mõnegi pere mõtetes on küsimus, kas on mõistlik osta või üürida korter ülikooli õpingute ajaks?

Tartu korteriturg käesoleval aastal

Kõigepealt asume üüriturgu uurima, kus leiame, et hetkel leiab 2-toalise heas korras korteri Tartu linnas hinnaga 250-300€/kuu, mis suve teises pooles tõuseb pigem 300€ piirile seoses sellega, et nõudlus korterite järele suureneb. Kõige kõrgemalt on hinnatud kesklinna lähisel asuvad keskküttega 2-toalised korterid. Juhul, kui sobiv korter on turul juba suve alguses, on mõistlik see ära broneerida või üürile võtta kuu-kaks varem. Augustis võib korterite üüriturg olla üsna kehva valikuga ning see võib tähendada, et maksate üle turuhinna keskmisest halvemate tingimuste korteri eest. Õnneks saab seda ennetada.

Kui me vaatame korterite müügipakkumisi portaalist kv.ee, on selge, et korterite hinnad on sarnased eelmise aasta tasemetele. Ühetoaliste korterite hind oli Tartus juba eelmine aasta kerges tõusujoones, mistõttu nüüd jäävad müügipakkumised 35 000 – 65 000€ vahele. Siinkohal oleme vaatlenud keskküttega kortereid Tartus, ahjuküttega ning mikrokortereid on võimalik saada odavamalt, kuid seda hiljem olulist rolli mängivate tegurite arvelt (väljaüüritavus, likviidsus, mugavus). Kahetoaliste korterite hinnad jäävad hetkel 50 000 – 75 000 € vahele, mis on sarnane hinnatase võrreldes eelmise aastaga.

Milline on parim valik hinna poolest?

Igal leibkonnal on omad võimalused. Juhul, kui pangalaenu võimalus puudub ning vaba raha ka pole, siis osutub valik loomulikult üürikorteri või ühiselamukohale. Asjalood on erinevad, kui vaba rahalist ressurssi on. 300€ kuus tähendab aastast väljaminekut 3600€. Ülikoolis viibitud aeg sõltub omandatavast haridustasemest. Bakalaureuseõpe kestab kolm aastat, magistriõpingute puhul sinna juurde veel kaks aastat. Täna on keskmine sissemakse kodulaenu puhul 20-30% korteri hinnast. Valides keskmise hinnatasemega korteri, väärtusega 60 000€, on see sissemakse 12 000 – 18 000€. Juhul, kui tudeng õpib ülikoolis kolm aastat, kulub tal korteri üürimisele umbes 10 800€ (3x 3600€) + lisakulud (vahendustasud, hinnamuutused jms). Juhul, kui õpingute ajaks ostetakse üürimise asemel korter (ning igakuiselt makstakse üürimisele kuluv summa pangalaenu maksena), on õpingute lõpuks makstud juba 28 800€, mis on ligi pool korteri väärtusest. Kui tudeng otsustab ka magistrihariduse omandada ülikoolilinnas, on 60 000€ maksva korteri eest makstud juba 36 000€.

Kokkuvõtvalt

Põhjus, miks ma näen, et selliste mõttekäikude avaldamine on oluline, on see, et üüri maksmine on tegelikult puhas kulu – seda ei saa kunagi tagasi. Samas on inimestel tihtipeale hirm pangalaenude ees ning selles ei ole iseeneest midagi halba, tegemist on ikkagi suure kohustusega ning sellega kaasnev vastutus mõjutab igapäevaelu küll. Arvestades kaasnevate kohustustega, peab siiski tõdema, et võimalus “teenida” pool 2-toalist keskküttega korterit välja ülikooli jooksul on mõistlikum variant kui kulutada need 10 000 – 20 000€ üüri maksmiseks. See on nüüd arvestatud bakalaureruse- ning magistriõpingute pikkuse põhjal, kuid veel soosivam on arstitudengid ning doktorantuuri siirduvad inimesed. Tasudes 3600€ aastas on võimalik 60 000€ korter 30% sissemaksuga soetada umbes 12 aastaga, doktorantuuri kestab nominaalajaga kolm kuni neli (koos bakalaureuse ning magistrikraadi omandamisega 8 – 9 aastat) ning arstitudengite õpingud samuti sinna lähedale ajaliselt.

Mõttekoht – kas tasub ikka üürida või küsida pangast laenuvõimaluste kohta?

Võta meiega ühendust