Viis põhjust, miks sa vajad endiselt kinnisvaramaaklerit

Lumen KinnisvarabürooBlogiViis põhjust, miks sa vajad endiselt kinnisvaramaaklerit

Lai valik teenuseid, mis aitavad koduostjatel ja –müüjatel edukalt kinnisvaratehinguid sooritada, on üsna hiljutine nähtus ning see võib panna teid mõtlema, milleks on enam üldse kinnisvaramaaklerit tarvis. Kui teha seda tööd ise, võite säästa suuri summasid vahendusteenuse arvelt, kuid paljude jaoks pole ainuvalik, sest pikas perspektiivis võib see minna kallimaks maksma kui maakleri vahendustasu. Kodu ostmine või müümine on suur rahaline ettevõtmine. Järgnevalt selgitame, miks ei tasu maakleri palkamise mõtet veel maha matta.

Rohkem võimalusi ja mugavus

Kinnisvaramaakleri igapäevaseks tööks on olla vahemees ostjate ja müüjate vahel. See tähendab, et tal on lihtne ligipääs kõikide teiste maaklerite kinnisvaraobjektidele. Nii ostja kui ka müüja maaklerid töötavad täiskohaga ja nad teavad, mida tuleb teha, et tehing õnnestuks. Näiteks kui te tahate kodu osta, siis otsib maakler välja need kodud, mis vastavad teie nõudmistele, võtab ühendust müüja maakleriga, et kohtumine kokku leppida. Kui te ostate kodu iseseisvalt, siis peate telefonimängu ise mängima. See võib eriti keeruline olla siis, kui te otsite kodusid, mida müüvad omanikud.
Samamoodi kui te soovite ise oma kodu müüa, peate huviliste kõnesid vastu võtma, vastama nende küsimustele ja kohtumisi kokku leppima. Pidage meeles, et huvilised võivad kaduda, kui teil pole aega või ei vasta piisavalt kiiresti. Lisaks võite küll kohtumise kokku leppida ja koju kiirustada, aga siis selgub, et kedagi polegi vaatamas.

Läbirääkimised on keerulised

Paljudele inimestele ei meeldi mõte teha kinnisvaratehing läbi maakleri ja nad tunnevad, et vahetud läbirääkimised ostja ja müüja vahel on läbipaistvamad ning võimaldab kõikidel osapooltel paremini oma huve kaitsta. See on ilmselt tõsi, eeldusel et nii ostja kui ka müüja on mõistlikud inimesed, kes omavahel hästi läbi saavad. Kahjuks pole see alati päris nii.

Oletame, et teile meeldib üks maja, aga te vihkate selle laudisseinu, kaltsuvaipa ja kollast kööki. Kui te tegutsete koos maakleriga, saate temale kiruda omaniku maitselagedust ja ümberehitustööde maksumusest, ilma et peaksite omanikku solvama. Võibolla oli sisekujunduse taga omaniku varalahkunud ema? Maakler saab edastada teie mure müüja esindajale. Sõnumitoojana on maakleril parem võimalus hinda alla rääkida, ilma et sellega omanikku solvaks.

Maakler võib kinnisvaratehingus mängida ka pahalast, et ostja ja müüja vahel ei tekiks paksu verd, mis võib tehingu tuksi keerata. Pidage meeles, et müüja võib potentsiaalse ostja pakkumise mistahes põhjusel tagasi lükata, ka lihtsalt sellepärast, et ostja ei meeldi talle. Maakler räägib teie nimel keerulistes läbirääkimistes ja silub olukorda, et asi liiga isiklikuks ei muutuks. See annab teile parema võimaluse, et ihaldatud maja endale saada. Sama kehtib ka müüja kohta, kes lõikab kasu kogenud maakleri arvelt, kuna tema esindab müüja huve, ilma et peletaks eemale võiamlikke ostjaid, kes tahavad hinna üle kaubelda.

Keerulised lepingud

Kui te otsustate kodu müüa, siis aitab broneerimisleping teid kaitsta ja võimaldab teil tehingust taganeda, kui kindlad kriteeriumid pole täidetud. Näiteks kui ostja soovib teie kodu pangalaenu abil soetada, kuid tema laenutaotlust ei kiideta heaks. See võib võtta mitu nädalat aega ja lõpuks jääte ka teistest koduhuvilistest ilma, kuid broneerimislepingu abil saate vähemalt mingisugust rahalist kompensatsiooni.

Kinnisvaramaaklerid ei tohi valetada

Tegelikult tohivad küll, aga kuna nad on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja liikmed ja läbinud kutseeksami, siis valetamise puhul järgnevad neile suuremad tagajärjed kui eraisikutest müüjatele või ostjatele. Kui te sõlmite litsenseeritud maakleriga müügiesinduslepingu, siis peab maakler Eesti Vabariigis kehtestatud seadusi järgima. Teisisõnu on maakler kohustatud kaitsma kliendi, mitte enda huve.

Lisaks sõltuvad enamik maaklereid kliendibaasi kasvatamisel soovitustest, et turul ellu jääda. Järelikult on kliendi huvide kaitsmine neile sama tähtis nagu iga teine tehing.
Ning kui ikkagi selgub, et maakler ikkagi valetas teile, on teil vastumeetmete kasutamiseks rohkem võimalusi: kinnisvarabüroo, kus maakler töötab, Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda või isegi kohtuhagi, kui suudate tõestada, et teie maakler pole usaldusisiku kohustusi täitnud.

Kui ostja ja müüja tegutsevad ilma vahendajata, peaksid nad juriidilist abi küsima, aga kuna mõlemad peavad vaid enda huve silmas, siis pole midagi teha, kui selgub, et müüja valetas mitme pakkuja või kodu seisukorra kohta. Kui sa helistad iga kord advokaadile, et kodu müües või ostes nõu küsida, siis võib see osutuda palju kallimaks kui vahendustasu, kui tehing ükskord tehtud saab.

Igaüks ei saa raha säästa

Paljud inimesed väldivad kinnisvaramaaklerit, et raha säästa, aga pidage silmas, et tõenäoliselt ei saa nii ostja kui ka müüja vahendustasu mitte maksmise arvelt kasu lõigata. Näiteks kui te müüte kodu ise, siis määrate müügihinda samas piirkonnas olevate teiste müüdavate majade järgi, aga paljusid neid maju müüakse kinnisvaramaakleri abiga. Järelikult jääb ostjale lisasumma, mis tuleks muidu vahendustasuna ära anda.

Samas need ostjad, kes tahavad kodu otse omanikult osta, arvavad, et nad saavad raha kokku hoida, kui ei kasuta kinnisvaramaakleri abi. Nad võivad niimoodi eeldada ja teha vastava pakkumise. Ent kui ostja ja müüja ei tee säästetud raha pooleks, ei saa nad mõlemad vahendustasu arvelt kokku hoida.

Kokkuvõtteks

Loomulikult on inimesi, kes on oma kodu müümiseks piisavalt kvalifitseeritud, aga vaadates neid tohutul hulgal korduma kippuvaid küsimusi veebilehtedel, kus müüakse kodusid otse omanikult, siis tundub, et see protsess polegi nii lihtne, nagu paljud inimesed arvavad. Ning kui sa satud eriti keerulisse olukorda, siis kuluks professinaali abi marjaks ära.

Võta meiega ühendust